Arroyo soph Sam Garcia and West Covina senior Lovella Perea were the top local performers at the long-standing Rosemead Invitational, the SGV’s answer to Woodbridge. Like the bigger meet to the south, this 40 team event featured a fast, flat, 3-mile course, with the final races run under the lights.
Garcia was 4th in his grade division in 15:43, and was followed by three teammates in the Top 10, while Perea was 6th among the senior girls on the re-designed, fully 3 mile course. Top local finishers by place both were in the frosh division: Daniel Harrigan-Cota (Walnut) 16:56 for 2nd and Erica Loberg (West Covina) 19:42 for 4th.
Complete Results are here.
Top Ten Finishers by Division, Top 10 overall, and team leaders after the jump.Top Ten Finishers by Division
- Frosh:Â Portida Tingsuk (Arroyo) 9th/20:39; Justin Spivey (Los Altos) 8th/17:20, Gabriel Gamez (Baldwin Park) 9th/17:21, Andrew Ballin (West Covina) 10th/17:23.
- Sophs:Â Garcia (Arr) 4th/15:43, Diego Lopez (Arr) 6th/16:00, Andres Aparicio (Arr) 7th/16:11, Connor Crowley (Arr) 9th/16:30.
- Juniors:Â Desiree Lopez (WC) 7th/19:18, Kelly Luc (Rosemead) 8th/19:20;Â Josh Sanchez (Los Altos) 6th/16:01, Andrew Pindeda (WC) 7th/16:02, Joshua Gonzalez (Walnut) 9th/16:12
- Seniors:Â Perea, Miram Jimenez (BP) 7th/19:10;Â Kevin Ontiveros (Azusa) 3rd/15:45, Andres Lopez (LA) 5th/15:58, Christopher Dobson (Walnut) 6th/16:00, Kevin Gomez (WC) 7th/16:00, Scott Margiotta (Waln) 8th/16:01.
Area Top 10 Overall
- 15:43Â Â Sam Garcia (So – Arroyo)
- 15:45Â Â Kevin Ontiveros (Sr – Azusa)
- 15:58Â Â Andres Lopez (Sr – Los Altos)
- 16:00Â Â Christopher Dobson (Sr – Walnut)
- 16:00Â Â Kevin Gomez (Sr – West Covina)
- 16:00Â Â Diego Lopez (So – Arr)
- 16:01Â Â Scott Margiotta (Sr – Walnut)
- 16:01Â Â Josh Sanchez (Jr – Los Altos)
- 16:02Â Â Andrew Pindeda (Jr – WC)
- 16:11Â Â Andres Aparicio (So – Arr)
- 19:09Â Â Lovella Perea (Sr – West Covina)
- 19:10Â Â Miram Jimenez (Sr – Baldwin Park)
- 19:18Â Â Desiree Lopez (Jr – WC)
- 19:20Â Â Kelly Luc (Jr – Rosemead)
- 19:35Â Â Jocelyn Hua (Jr – Rose)
- 19:39Â Â Krystal Martinez (Jr – Los Altos)
- 19:40Â Â Edlin Simentel (Sr – Rose)
- 19:41Â Â Alejandra Lizarraga (So – Arroyo)
- 19:42Â Â Erica Loberg (Fr – WC)
- 19:47Â Â Ashley Sanford (Jr – Walnut)
Team Leaders
Arroyo: Garcia & Lizzarraga;Â Azusa:Â Ontiveros;Â Baldwin Park:Â Steven Huynh Sr/16:20 & Jimenez;Â Garey:Â Omar Farias Fr/16:55;Â Gabrielino: William Ko Jr/17:06 & Horlia Gamboa Sr/20:51;Â Los Altos: Lopez & Martinez;Â Pomona Catholic: Shannon Markle Jr/21:42;Â Rosemead: Abraham Esparza Jr/16:22 & Luc;Â South El Monte:Â Josue Linarte Jr/16:27 & Samantha Perez So/21:26;Â Walnut: Dobson & Sanford;Â West Covina: Gomez & Lopez
Leave a Reply